Czy Wyspa Spichrzów w Gdańsku skazana jest na krótkoterminowy wynajem dla turystów? Jak możemy zmienić jej obraz i funkcjonowanie? Czy Wyspa Spichrzów może jeszcze należeć do mieszkańców? Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć podczas kursu Planning and Design for Development na Politechnice Gdańskiej.
Prezentacja przygotowana na Zieloną Konferencję 2.0 organizowaną przez Instytut Metropolitalny. Tematem opracowania są przykłady polityk oświetleniowych z niderlandzkich miast: Amsterdamu, Eindhoven i Rotterdamu.
Prezentacja przygotowana na Smart City – Konferencję Młodych, współorganizowaną przez Instytut Metropolitalny
Prezentacja przygotowana na Zieloną Konferencję Instytutu Metropolitalnego
Prezentacja przygotowana na interdyscyplinarne seminarium eksperckie Instytutu Metropolitalnego poruszająca tematykę kompleksowych wizji rozwoju, ich potencjału, roli i miejsca w naszym systemie planowania.
W niniejszym wpisie pierwszy wywiad! „Innowacyjny projekt Återhus, czyli domy z domów umożliwia ponowne wykorzystanie budynków. Obecnie projekt łączy 14 współpracujących ze sobą stron, które opracowują metody, procesy i narzędzia umożliwiające ponowne wykorzystanie ciężkich elementów budowlanych, takich jak ramy i fasady wykonane ze stali i betonu.” O projekcie rozmawiam z dr. Janem Suchorzewskim ze szwedzkiego Instytutu RISE.
Czym są strategie zrównoważonego projektowania? Kiedy projektować w kierunku trwałości, a kiedy w kierunku łatwej rozbiórki? Czy cały budynek musi zostać zaprojektowany w jeden sposób? Jak należy myśleć o budynkach przyszłości i projektować je w czasach, gdy tak szybko zmieniają się nasze potrzeby i styl życia? Kluczem do sukcesu jest inteligentne operowanie żywotnością budynku oraz jego komponentów – już na etapie projektowania. Jak to zrobić?
W tym wpisie omówię jak można obniżać ślad węglowy inwestycji na etapach budowy i funkcjonowania budynku. O czym należy pomyśleć i o co zadbać, gdy maszyny już zaczną pracować? Jak nasze wcześniejsze decyzje przekładają się na funkcjonowanie budynku i gdzie szukać argumentów za ekologicznymi rozwiązaniami?
Dobre decyzje to szansa na redukcję śladu węglowego i duże oszczędności finansowe. Decyzje podjęte najwcześniej mają największe znaczenie. W teorii mamy kolejne etapy procesu inwestycyjnego, które w zasadzie zamykamy jeden po drugim. W praktyce jednak ten proces może się zapętlać i zazębiać zanim dojdzie do oddania obiektu w użytkowanie. Proces podejmowania decyzji możemy podzielić na cztery etapy.
Redukcja i ponowne użycie to dwie pierwsze strategie służące obniżaniu śladu węglowego. Co robić, gdy już wyczerpiemy możliwości jakie dają nam te strategie? Kolejną jest kompensacja. Co to jest i jak kompensować z głową? Jak możemy wykorzystać OZE?
Najbardziej ekologiczny budynek to taki, który nie zostanie zbudowany – ślad węglowy takiego budynku wynosi praktycznie zero, jeśli wyłączyć jakiekolwiek prace projektowe. Co jeśli już zdecydujemy się dodawać nową zabudowę? W tym poście przyjrzymy się dwóm strategiom, które powinny nam towarzyszyć przy projektowaniu nowych inwestycji.
Wiele pojęć związanych ze zrównoważonym budownictwem pochodzi z języka angielskiego. Nie wszystkie jeszcze doczekały się sprawdzonych tłumaczeń. W nomenklaturze anglojęzycznej często dla uproszczenia używa się pojęcia carbon, czyli po prostu „węgiel”. Spróbujmy uporządkować nieco wiedzy w tym temacie.
KONTAKT:
hello@zelaznowski.pl
+48 695 170 220
Social Media:
Piotr Żelaznowski
Agencja Urbanistyczno-Architektoniczna AURA
Gdańsk, Poland
©2024 by Piotr Żelaznowski Agencja Urbanistyczno-Architektoniczna